Zahnimplantat 3
Obejrzyj trójwymiarowe animacje wyjaśniające wszystkie metody wykorzystania implantów do odbudowy zębów:


Komputerowe planowanie leczenia implantologicznego

Dokładna diagnostyka oraz planowanie leczenia jest niezbędne do osiągnięcia satysfakcjonujących Pacjenta efektów leczenia. W INDEXMEDICA nic nie pozostawiamy przypadkowi, dlatego wprowadziliśmy komputerowe planowanie leczenia implanto-protetycznego za pomocą najnowszego oprogramowania KODAK. Pacjenci kwalifikowani do zabiegów implantacji mają rutynowo wykonywane badanie tomograficzne szczęki lub żuchwy na miejscu, w Cyfrowej Pracowni Obrazowania Radiologicznego INDEXMEDICA w której do dyspozycji naszych pacjentów oddajemy jedyny w Krakowie i najnowocześniejszy tomograf KODAK CS 9300.

Na podstawie wyniku badania tomograficznego nasi specjaliści natychmiast tworzą i analizują trójwymiarową rekonstrukcję kości szczęk oraz zębów Pacjenta wraz z wirtualną symulacją wprowadzonych implantów i sztucznych zębów. Dzięki zastosowaniu specjalnego oprogramowania komputerowego chirurg implantolog może dokładnie przeanalizować strukturę i wymiary naturalnej kości Pacjenta, określić rodzaj, wielkość, kąt wprowadzenia, ilość oraz lokalizację poszczególnych implantów tak, aby przy jak najmniejszej ingerencji chirurgicznej zoptymalizować jakość i trwałość efektów leczenia, jednocześnie minimalizując potencjalne ryzyko uszkodzenia ważnych struktur anatomicznych np. nerwów. Mając do dyspozycji trójwymiarowy model szczęki Pacjenta można także jednoznacznie określić ewentualne wskazania do zabiegów Sterowanej Regeneracji Kości (tzw. augmentacja kości) oraz podniesienia dna zatoki szczękowej (tzw. sinus lift). Obie te procedury są stosowane w przypadku stwierdzenia braku wystarczającej ilości naturalnej kości. Dodatkowo zastosowanie planowania leczenia oraz rekonstrukcji 3D w programie KODAK daje Pacjentowi niepowtarzalną okazję obejrzenia własnych szczęk z wirtualnie wprowadzonymi implantami oraz zębami jeszcze przed podjęciem decyzji co do zabiegu chirurgicznego.

Nowoczesne leczenie implantologiczne przy zastosowaniu specjalnych implantów, biomateriałów oraz Sterowanej Regeneracji Kości jest bezpieczne, efektywne i umożliwia osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych oraz funkcjonalnych. Wcześniej miliony osób posiadających luki w uzębieniu automatycznie decydowało się na wykonanie mostu, teraz mają wybór.

Popyt jest ogromny: statystycznie każdej dorosłej osobie w średnim wieku brakuje 2,7 zęba a prawie 5 milionów starszych osób wcale nie ma zębów. Jaka jest najlepsza strategia na estetyczne zamknięcie luk zębowych? Nakłady finansowe i techniczne w przypadku zwykłego mostu a implantu są bardzo zróżnicowane. Szczególnie wtedy, gdy pacjent dysponuje zbyt małą ilością kości.

W przypadku młodego pacjenta, który uzupełni brak jednego zęba trzypunktowym mostem, konieczna będzie dwu- lub trzykrotna jego wymiana w ciągu życia. Będzie ona spowodowana nawracającą próchnicą lub złamaniem zęba. Początkowy koszt uzupełnienia pojedynczego braku implantem może być większy niż uzupełnienie trzypunktowym mostem, jednak po 7 latach koszty te się wyrównują. Mimo że początkowo implanty mogą wydawać się droższe, po podliczeniu wszystkich wydatków związanych z tradycyjnym leczeniem protetycznym, większość z nas zgodzi się, że warto zainwestować w implanty.

Dzięki nowym technologiom, wirtualnemu planowaniu operacji, braku bólu podczas zabiegu i technice Sterowanej Regeneracji Kości wielu ludzi wyzbyło się uprzedzeń względem implantów. Nowe nano-tytanowe powierzchnie mocno zakotwiczają sztuczne korzenie zęba w szczęce, przez co niezwykle wzrasta ich trwałość. Według aktualnych badań prawdopodobieństwo, że implant wraz z mostem po 10 latach będzie stabilnie trzymać się w kości wynosi około 93%. Zwykła korona na oszlifowanym zębie trzyma się średnio w 87% przypadków.

Epokowe postępy stomatologów dokonują rewolucji w postrzeganiu trzecich zębów – o ile w przeszłości rozmowy na temat braków zębowych był uważane za temat tabu, o tyle teraz zaopatrzenie protetyczne na implantach stało się symbolem statusu. Implanty z koronami łudząco podobnymi do naturalnych zębów zazwyczaj wyglądają lepiej niż oryginał. Kto szuka dobrej pracy potrzebuje pięknych zębów. Żadnym innym sygnałem nie można kogoś bardziej ująć niż właśnie uroczym uśmiechem. Badania udowadniają, że spojrzenie rozmówcy już w pierwszych sekundach rozmowy kierowane jest na usta. Jeśli pojawi się tam rozbrajający uśmiech to, jego właściciel już praktycznie jest na wygranej pozycji. W końcu kto wysyła menedżera z żółtym osadem nazębnym albo nawet z dziurą w zębach na spotkanie z klientem?

Ze względu na niskie koszty finansowe, mosty ciągle są uważane za standardowe leczenie w przypadku braków pojedynczych zębów. Mosty znajdują zastosowanie w 8 na 10 przypadków. Jednakże w tym przypadku muszą zostać mocno oszlifowane zęby sąsiednie. Często więc trzeba uszkodzić dwa zdrowe zęby, aby zastąpić jeden brakujący. Przy tym eksperci już dawno ogłosili utrzymanie zdrowych zębów jako najważniejszy cel stomatologii. Zdrowy ząb optymalnie przenosi siły żucia na kość. Jeśli brak jest zęba to kość zanika na skutek braku obciążenia. Zanikająca kość powoduje, że usta stają się węższe, broda przyjmuje pozycję, którą nazywa się pozycją „błagającą” lub „starczą”. Te odkrycia przyczyniły się do tego, iż implantów używa się często w celu ochrony kości. Nawet jeśli nie tak dobrze jak naturalny ząb, przenoszą one jednak dostatecznie dużo siły na szczęki, aby zachować kość i odpowiedni kształt twarzy.

Sama procedura jest łatwa, przede wszystkim wtedy, gdy brakuje tylko pojedynczego zęba. Na początku diagnoza stawiana jest na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. W przypadku wstępnego zakwalifikowania pacjenta do leczenia implantologicznego wykonywana jest Tomografia Komputerowa szczęk aby ostatecznie potwierdzić kwalifikację oraz dobrać odpowiedni rozmiar, ilość oraz położenie implantów. Na wszczepienie pojedynczego implantu bez dosztukowania kości implantolog potrzebuje 20 – 40 minut. Gdy 8 – 15 milimetrowa tytanowa śrubka tkwi już w kości, lekarz zaszywa ranę. Jeśli brakuje zęba przedniego pacjent opuszcza centrum z prowizorium.

W dniu zabiegu pacjent zażywa leki przeciwbólowe oraz wykonuje okłady z lodu co pomaga ograniczyć obrzęk oraz ból pozabiegowy nierozłącznie związany z zabiegami wykonywanymi na kości. Kości szczęk wrastają w tytanowe śruby po 2 – 6 miesiącach. Wtedy chirurg preparuje powierzchnię nad implantem i tworzy miejsce na nowy, dwuczęściowy ząb, składający się z łącznika i korony. Około dwa tygodnie po tej wizycie korona może zostać przykręcona. Podczas wcześniejszych wizyt zostały pobrane wyciski, przy pomocy których technik dentystyczny wykonuje sztuczną koronę.


Podstawowa zasada brzmi: im solidniejszy jest fundament, tym lepiej przyjmie się implant. Najczęściej stosowane są dwie metody regeneracji kości (tzw. „augmentacja”):

 1. jeśli to możliwe chirurg otrzymuje wióry kostne lub fragmenty kości ze szczęki pacjenta za pomocą specjalnego urządzenia do pobierania naturalnej kości pacjenta
 2. jeśli nie ma wystarczającej ilości kości, może zostać z powodzeniem użyta sztuczna kość

Konsekwencje pozostawienia braków zębowych bez ich protetycznego uzupełnienia:

 • Zmiana rysów twarzy, a tym samym utrata młodzieńczego wyglądu
 • Powstawanie większej ilość zmarszczek mimicznych
 • Zaburzenia harmonii i profilu warg
 • Skrócenie odcinka pomiędzy nosem a podbródkiem, powodujące zniekształcenie twarzy
 • Problemy związane z żuciem pokarmów
 • Problemy związane z trawieniem, będące konsekwencją nieprawidłowego żucia
 • Przyśpieszenie procesu zaniku wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy wynikające z nie noszenia uzupełnień protetycznych

Zalety uzupełnienia braków zębowych terapią implantologiczną:

 • Terapia funkcjonalnie i estetycznie naśladująca naturę
 • Zachowanie rysów twarzy i estetyki stosownej do wieku
 • Ewentualna redukcja zaniku kości w okolicy wszczepów
 • Umożliwienie prawidłowej funkcji żucia
 • Prace protetyczne na implantach są bardziej stabilne w porównaniu z protezami całkowitymi lub częściowymi
 • Poprawa jakości życia

Sterowana Regeneracja Kości

Szczególną uwagę naszych Pacjentów pragniemy zwrócić na nowe możliwości chirurgicznej korekty i Sterowanej Regeneracji Kości (wykorzystujemy biomateriały tylko i wyłącznie wiodących firm w tej branży). W przypadku zaniku kości wyrostka zębodołowego np. z powodu dawno wykonanej ekstrakcji zęba, można taki ubytek kostny zlikwidować, co ma kapitalne znaczenie dla estetyki uśmiechu.
Sterowana Regeneracja Kości pozwala na wszczepianie implantów również u pacjentów, których własna kość nie jest wystarczająca do założenia śruby implantologicznej. Oczywiście wszelkie zabiegi Sterowanej Regeneracji Kości poprzedzone są szczegółową diagnostyką radiologiczną, którą wykonujemy w naszej Cyfrowej Pracowni RTG INDEXMEDICA.
Więcej o Cyfrowej Pracowni RTG można przeczytać tutaj http://www.indexmedica.com.pl/diagnostyka-rtg/

Wykonujemy także zabiegi w obrębie tkanek miękkich np. korekty przyrośniętych lub za krótkich wędzidełek warg i języka.