Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia. Choroby przyzębia to grupa schorzeń atakująca tkanki otaczające i utrzymujące ząb w zębodole takie jak: dziąsło, więzadła ozębnej, kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy.
Jedną z najczęściej spotykanych chorób to paradontoza czyli zapalenie przyzębia która nie leczona może prowadzić do utraty zębów.
Nieprzyjemny zapach z ust, nadwrażliwość, odsłonięcie szyjek zębowych, zaczerwienienie lub krwawienie z dziąseł, uczucie rozchwiania zębów to objawy, które powinny nas zaalarmować, że czas zgłosić się na konsultację ze specjalistą - periodontologiem.

Nasi Pacjenci z chorobami przyzębia mają zapewnioną kompleksową opiekę lekarzy specjalistów oraz specjalnie przeszkolonych higienistek stomatologicznych. Poza standardowymi zabiegami higienizacyjnymi (usuwanie złogów nazębnych urządzeniem ultradźwiękowym) wykonujemy pełny zakres specjalistycznych zabiegów chirurgii periodontologicznej np. pokrywanie recesji dziąsłowych, przeszczepy błony śluzowej, sterowana regeneracja kości (GBR) przy zanikach kości oraz wydłużenia koron klinicznych zębów po urazach. Pacjenci z chorobami dziąseł mają zapewnione specjalne szkolenia z zabiegów higienizacyjnych, zmodyfikowanych pod kątem schorzeń przyzębia.

 

 


 

Specjalistyczna konsultacja periodontologiczna – na czym polega?

Podczas konsultacji lekarz specjalista przeprowadza dokładne badanie i ocenia stan zdrowia jamy ustnej. Specjalista rozmawia z pacjentem o jego nawykach higieny jamy ustnej i dolegliwościach.
Po pełnym wywiadzie przystępuje do oceny stanu błony śluzowej, dziąseł, przyzębia oraz kości. Podczas takiego badania periodontolog sprawdza głębokość kieszonek dziąsłowych sondą periodontologiczną. Konsultacja może trwać od 30 do 60 minut. Po pełnym badaniu periodontolog może przeprowadzić instruktaż pokazujący w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej. Pomoże i doradzi w wyborze szczoteczki do zębów oraz szczoteczek lub nitki do przestrzeni między-zębowych. W trakcie konsultacji może również być zaplanowane i omówione dalsze leczenie.