Codzienna higiena

W idealnej sytuacji zęby należałoby szczotkować po każdym posiłku. Nie zawsze jest to możliwe, ale zalecana minimalna ilość to dwa razy dziennie. Dodatkowo należy używać nici dentystycznych, które umożliwiają usunięcie resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych oraz stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej. Dodatkowo, aby zachować zdrowe zęby należy ograniczyć spożywanie słodkości oraz dostarczać w naszej diecie wapń oraz fluor.

Wizyty w gabinecie stomatologicznym

Należy pamiętać o regularnych, najlepiej dwa razy w roku, wizytach w gabinecie stomatologicznym. Jest to konieczne aby zachować zdrowe zęby oraz dziąsła.

Higienizacja jamy ustnej

Zabieg higienizacji jamy ustnej to profilaktyka chorób zębów oraz dziąseł. Jest to profilaktyczne czyszczenie, usuwanie osadów oraz kamienia nazębnego przeprowadzane przez wykwalifikowane higienistki w gabinecie stomatologicznym. Regularne wykonywanie zabiegu higienizacji przyczynia się do redukcji powstawania próchnicy, hamowania rozwoju bakterii oraz do wzmocnienia szkliwa. Dodatkowo zabieg higienizacji może przyczynić się do lekkiego rozjaśnienia uzębienia.

Indexmedica oferuje higienizacje wykonywane tylko i wyłącznie przez dyplomowane higienistki stomatologiczne z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie oraz dużą dozą empatii do każdego naszego pacjenta. Zabiegi są komfortowe i połączone z instruktażem, tak aby mogli Państwo również w domowym zaciszu właściwie zadbać o swoje zęby i przedłużyć efekty zabiegu. Zapraszamy na zabiegi do Pani Iwony oraz Pani Pauliny!

Higienizacja zębów – etapy wykonywania zabiegu

Wykwalifikowane higienistki podczas całego zabiegu higienizacji przeprowadzają cztery etapy zabiegu:

1

skaling

to usuwanie urządzeniem ultradźwiękowym złogów nad- i poddziąsłowych (osad i kamień)
2

piaskowanie

to usuwanie osadów oraz przebarwień
3

polerowanie

to wygładzanie powierzchni zęba, dzięki czemu ogranicza się odkładanie nalotów
4

fluoryzacja

to poddanie zębów związkami fluorowymi, dzięki czemu szkliwo jest wzmocnione i bardziej odporne na próchnicę. polega na wzmocnieniu szkliwa fluorem, a tym samym zwiększeniu jego odporności na próchnicę

Jak często wykonywać zabieg higienizacji?

Z zabiegu higienizacji należy korzystać raz, dwa razy do roku, w zależności od predyspozycji do rozwijania się próchnicy. Warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem jaka częstotliwość wykonywania higienizacji jamy ustnej jest odpowiednia w naszym przypadku. Zabieg higienizacji jest zalecany w przypadku osób, które chcą wybielić zęby lub przed zabiegami chirurgicznymi.

Wskazania do zabiegu higienizacji.

  • kamień nazębny
  • osady spowodowane paleniem papierosów, piciem kawy oraz herbaty
  • ogólna profilaktyka
  • leczenie ortodontyczne
  • wybielanie zębów

Konsekwencje braku zabiegów higienizacji jamy ustnej

  • ubytki próchnicowe
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • krwawienia, bolesność, zaczerwienienie dziąseł
  • paradontoza (rozchwianie zębów)