

Codzienna higiena
W idealnej sytuacji zęby należałoby szczotkować po każdym posiłku. Nie zawsze jest to możliwe, ale zalecana minimalna ilość to dwa razy dziennie. Dodatkowo należy używać nici dentystycznych, które umożliwiają usunięcie resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych oraz stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej. Dodatkowo, aby zachować zdrowe zęby należy ograniczyć spożywanie słodkości oraz dostarczać w naszej diecie wapń oraz fluor.
Wizyty w gabinecie stomatologicznym
Należy pamiętać o regularnych, najlepiej dwa razy w roku, wizytach w gabinecie stomatologicznym. Jest to konieczne aby zachować zdrowe zęby oraz dziąsła.
Higienizacja jamy ustnej
Zabieg higienizacji jamy ustnej to profilaktyka chorób zębów oraz dziąseł. Jest to profilaktyczne czyszczenie, usuwanie osadów oraz kamienia nazębnego przeprowadzane przez wykwalifikowane higienistki w gabinecie stomatologicznym. Regularne wykonywanie zabiegu higienizacji przyczynia się do redukcji powstawania próchnicy, hamowania rozwoju bakterii oraz do wzmocnienia szkliwa. Dodatkowo zabieg higienizacji może przyczynić się do lekkiego rozjaśnienia uzębienia.
Higienizacja zębów – etapy wykonywania zabiegu
Wykwalifikowane higienistki podczas całego zabiegu higienizacji przeprowadzają cztery etapy zabiegu:
skaling
piaskowanie
polerowanie
fluoryzacja
Jak często wykonywać zabieg higienizacji?
Z zabiegu higienizacji należy korzystać raz, dwa razy do roku, w zależności od predyspozycji do rozwijania się próchnicy. Warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem jaka częstotliwość wykonywania higienizacji jamy ustnej jest odpowiednia w naszym przypadku. Zabieg higienizacji jest zalecany w przypadku osób, które chcą wybielić zęby lub przed zabiegami chirurgicznymi.
Wskazania do zabiegu higienizacji.
- kamień nazębny
- osady spowodowane paleniem papierosów, piciem kawy oraz herbaty
- ogólna profilaktyka
- leczenie ortodontyczne
- wybielanie zębów
Konsekwencje braku zabiegów higienizacji jamy ustnej
- ubytki próchnicowe
- nieprzyjemny zapach z ust
- krwawienia, bolesność, zaczerwienienie dziąseł
- paradontoza (rozchwianie zębów)