Aby zwiększyć komfort naszych pacjentów podczas zabiegów stomatologicznych, wprowadzilimy do naszej oferty sedoanalgezję.

Sedoanalgezja (sedacja)


Sedacja jest postępowaniem zapewniającym pacjentowi całkowity brak bólu, rozluźnienie i odprężenie (brak stresu i lęku) oraz niepamięć wsteczną (pacjent nie pamięta zabiegu).

W trakcie sedacji stosowane są leki, które działają na centralny układ nerwowy, ale pacjent pozostaje cały czas przytomny w kontakcie słownym z lekarzem. W trakcie sedacji pacjent znajduje się w stanie głębokiego uspokojenia, często połączonego z płytkim snem. Nie odczuwa strachu ani lęku, jego ruchy są spowolniałe. Bardzo wolno albo wcale nie reaguje na to, co się wokół niego dzieje. Jednym słowem pacjent jest w stanie zupełnego uspokojenia. Po zabiegach wykonywanych w sedacji pacjent może udać się do domu (po pewnym czasie i najlepiej z osobą towarzyszącą), lecz nie może prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn i urządzeń mechanicznych. Nie może także podejmować żadnych ważnych życiowo decyzji.

Wskazania do sedacji ze strony pacjenta

  • duży lęk

  • dyskomfort

  • klaustrofobia

  • silny odruch wymiotny

  • obszerne zabiegi zwłaszcza zabiegi chirurgiczne oraz implantologiczne


 
Lek. med. Tomasz Muszyński

Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Doktor Muszyński ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Od prawie 20 lat współpracuje z gabinetami i klinikami stomatologicznymi. Opublikował ponad 70 prac naukowych w polskich oraz zagranicznych czasopismach naukowych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz leczenia bólu ostrego i przewlekłego. Jest autorem i współautorem licznych doniesień prezentowanych na zjazdach krajowych i zagranicznych, prac dotyczących tematyki postępowania okołooperacyjnego w chirurgii szczękowo-twarzowej, laryngologii, leczenia bólu pooperacyjnego oraz toksykologii klinicznej. Należy do Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Jest kierownikiem specjalizacji w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Od 1994r. jest wykładowcą na Wydziale Lekarskim i Oddziale Stomatologii. Prowadzi szkolenia dla lekarzy w zakresie anestezjologii, pierwszej pomocy, intensywnej terapii. Specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej oraz stomatologii zachowawczej z zastosowaniem sedacji lub sedoanalgezji.