Aby zwiększyć komfort naszych pacjentów podczas zabiegów stomatologicznych, wprowadzilimy do naszej oferty sedoanalgezję.
Sedoanalgezja (sedacja)
Sedacja jest postępowaniem zapewniającym pacjentowi całkowity brak bólu, rozluźnienie i odprężenie (brak stresu i lęku) oraz niepamięć wsteczną (pacjent nie pamięta zabiegu).W trakcie sedacji stosowane są leki, które działają na centralny układ nerwowy, ale pacjent pozostaje cały czas przytomny w kontakcie słownym z lekarzem. W trakcie sedacji pacjent znajduje się w stanie głębokiego uspokojenia, często połączonego z płytkim snem. Nie odczuwa strachu ani lęku, jego ruchy są spowolniałe. Bardzo wolno albo wcale nie reaguje na to, co się wokół niego dzieje. Jednym słowem pacjent jest w stanie zupełnego uspokojenia. Po zabiegach wykonywanych w sedacji pacjent może udać się do domu (po pewnym czasie i najlepiej z osobą towarzyszącą), lecz nie może prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn i urządzeń mechanicznych. Nie może także podejmować żadnych ważnych życiowo decyzji.
Wskazania do sedacji ze strony pacjenta:
- duży lęk
- dyskomfort
- klaustrofobia
- silny odruch wymiotny
- obszerne zabiegi zwłaszcza zabiegi chirurgiczne oraz implantologiczne
Przeciwwskazania do leczenia w sedacji (sedoanalgezji):
- przyjmowanie leków psychoaktywnych i/lub zawierających kortyzon
- ciąża i karmienie piersią
- niewydolność nerek, wątroby
- cukrzyca
- nadczynność tarczycy
- pewne choroby układu oddechowego
W niektórych przypadkach leczenie w sedoanalgezji wymaga wykonania wcześniej dodatkowych badań krwi. Państwa lekarz prowadzący poinformuje Państwa o tym, jeśli zasadne oraz wyda odpowiednie skierowanie.
Uwaga! Warunkiem umożliwiającym wykonanie leczenia w sedoanagezji jest powstrzymanie się przez pacjenta od przyjmowania pokarmu przez sześć (6) godzin oraz od picia przez cztery (4) godziny przed planowanym zabiegiem.
Pacjent akceptujący wykonanie zabiegu z zastosowaniem sedacji dożylnej powinien zapewnić sobie towarzystwo pełnoletniej, odpowiedzialnej osoby, aby odprowadziła/odwiozła ją/jego do domu po zabiegu.
Nasi specjaliści od leczenia w sedoanalgezji:
Doktor Muszyński ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Od prawie 20 lat współpracuje z gabinetami i klinikami stomatologicznymi. Opublikował ponad 70 prac naukowych w polskich oraz zagranicznych czasopismach naukowych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz leczenia bólu ostrego i przewlekłego.
Od 1992 roku pracuje w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie jako adiunkt w Zakładzie Badania I Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii I Intensywnej Terapii. Prowadzi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, leczenia bólu I anestezjologii dla lekarzy I studentów. Należy do Polskiego Towarzystwa Anestezjologii I Intensywnej Terapii, Polskiego Towarzystwa Badania I Leczenia Bólu oraz International Assosiation for the Study of Pain.