Sekcje

Implanty

1Czym jest implant?
Implant jest tytanową śrubą, która jest wszczepiana w kość szczęki lub żuchwy. W praktyce pod pojęciem implantu rozumie się często tytanową śrubę wraz z sztuczną koroną zęba.
2 Czy leczenie implantologiczne jest bezpieczne?
Leczenie implantologiczne jest typem leczenia o ugruntowanej pozycji w stomatologii. 90% wszczepianych implantów charakteryzuje się ponad 15-letnią trwałością.
3 Posiadam jeszcze niektóre swoje zęby, czy kwalifikuję się do leczenia implantologicznego?
Tak, implantem można zastąpić dowolną ilość zębów, od pojedynczego zęba aż do całego łuku zębowego.
4 Czy zawsze można zastąpić implantami braki zębowe?
To zależy od kondycji w jakiej znajduje się kość szczęki i/lub żuchwy. Państwa stomatolog przeprowadzi badania diagnostyczne, aby ustalić jaka ilość kości pozostała. Jeśli ilość kości będzie zbyt mała, lub kość nie będzie zdrowa, przed implantacją trzeba będzie przeprowadzić zabieg augmentacji czyli dosztukowania kości.
5 Czy implanty bolą?
Implantacja to niewielki zabieg przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu nie będą Państwo odczuwali bólu, ale po implantacji może pojawić się uczucie dyskomfortu przemijające po ok. 7 dniach. Spowodowane jest one założonymi szwami i procesem gojenia.
6 Czy bezpośrednio po implantacji zostaną założone nowe zęby?
Nie. Najpierw implant musi zintegrować się z kością. Ten proces trwa ok. 3-4 miesięcy w szczęce dolnej i ok. 6 miesięcy w szczęce górnej. Jeśli implantami są uzupełniane jeden, dwa lub trzy zęby na okres gojenia otrzymają Państwo prowizorium. Jeśli używają Państwo protez całkowitych, będą mogli Państwo używać ich podczas okresu gojenia, gdy protezy zostaną dopasowane po zabiegu implantacji.
7 Jakie implanty Państwo stosujecie i jak długo trwa cały ten proces ?
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w implantologii możemy zaoferować naszym pacjentom wysokiej jakości implanty w rozsądnej cenie. Od wielu lat z sukcesem stosujemy implanty firm Osstem ® oraz Biomet 3i ® .System 3i ® wprowadziliśmy już w kwietniu 2007. Posiadamy również akredytację na najwyższej jakości implanty marki Ankylos (Dentsply - Friadent) oraz DIO i Osseolink.
8 Ile czasu potrzeba na implanty ?
Zabieg implantacji trwa ok. godzinę. Po zabiegu przez ok. tydzień należy przychodzić do INDEXMEDICA na wizyty kontrolne. Następnie musimy odczekać ok. 3-6 miesięcy aż implanty się zagoją. Na ten czas pacjent otrzymuje protezę tymczasową lub używa swojej protezy dotychczasowej. Po ok. 3-6 miesiącach można zacząć drugi etap leczenia. Podczas tego etapu zakładane są korony i praca jest całkowicie zakończona.
9 Czy implanty trudniej utrzymać w czystości niż zęby naturalne?
Czyszczenie koron na implantach nie jest trudniejsze niż czyszczenie naturalnych zębów. Zostaną Państwo poinstruowani o sposobach czyszczenia implantów wszczepionych w trudno dostępnych miejscach.
10 Jeśli cierpiałem/am na choroby dziąseł w przypadku własnych zębów, czy te choroby pojawią się również gdy będę miał(a) implanty?
Tak, jeśli nie będą Państwo odpowiednio dbali o implanty. Jeśli implanty będą utrzymywane w czystości i jeśli nie będą Państwo palić, nie powinny wystąpić żadne problemy.
11 Czy mogę wyjąć zęby umocowane na implantach?
Większość koron na implantach może być zamocowana i usunięta tylko przez stomatologa. Jeśli będą Państwo posiadali protezy na implantach, wtedy będą Państwo mogli sami je wyjmować w celu wyczyszczenia.
12 Czy w miejsce każdego brakującego zęba musi być wstawiony jeden implant?
Nie, zazwyczaj 5 lub 6 implantów pozwala odbudować cały łuk zębowy ponieważ na jednym implancie można umocować zazwyczaj dwa zęby. W przypadku gdy brakuje kilku zębów wystarcza wszczepienie dwóch lub trzech implantów.
13 Co się stanie jeśli implant nie zintegruje się z kością?
Taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko. Implant staje się luźny podczas lub po zakończeniu procesu gojenia, jest usuwany i proces gojenia rozpoczyna się na nowo. Po zakończeniu gojenia można wszczepić następny implant lub zrobić mostek wykorzystując implanty, które się „przyjęły”.

Korony

1Czym jest korona?
Korona jest idealnym sposobem odbudowania zęba zniszczonego próchnicą lub dużym wypełnieniem. Korona obejmuje część zęba która wystaje ponad dziąsło, nadaje mu kształt i wzmacnia go.
2Kiedy potrzebuję korony?
Korona jest optymalnym rozwiązaniem w bardzo wielu przypadkach, na przykład gdy: - zęby są osłabione dużym wypełnieniem - wypełnienia w zębach są przebarwione i dzięki koronie mogą Państwo poprawić wygląd zębów - do zęba przeleczonego kanałowo włożony zostaje sztyft korono korzeniowy i korona chroni ząb - na skutek wypadku uległy zniszczeniu Państwa własne zęby - korona jest zębem filarowym w mostku
3Z jakich materiałów wykonuje się korony?
Korony wykonywane są z wielu różnych materiałów, na przykład: - Porcelana na podbudowie z metalu (najbardziej popularny typ korony) - Korona pełnoceramiczna – używana najczęściej w obszarze zębów przednich. Jeśli jest odpowiednio wykonana, trudno ją odróżnić od naturalnego zęba. Wygląda bardzo naturalnie. - Porcelana na podbudowie ze złota – korony bardzo wytrzymałe, biokompatybilne oraz estetyczne ze względu na „ciepły” kolor złota - Korona na podbudowie z tytanu w całości pokryta ceramiką – estetyczna i bardzo trwała, jest stosowana najczęściej jako odbudowa na implantach
4Jak preparuje się ząb pod koronę?
Kształt zęba zostaje dokładnie dopasowany do korony. Oznacza to oszlifowanie zęba tak, aby pozostał mocny trzpień zęba. Zostają pobrane wyciski górnej i dolnej szczęki, które są następnie przekazywane technikowi dentystycznemu wraz z pozostałymi informacjami potrzebnymi do wykonania korony.
5Kto wykonuje koronę?
Wyciski i informacje o kolorze zębów są dostarczane technikowi dentystycznemu, który w laboratorium protetycznym wykonuje koronę. W laboratorium sporządzony zostaje model Państwa szczęk, na który nakładana jest korona, aby upewnić się, że korona jest idealnie dopasowana.
6Czy korona będzie zauważalna?
Nie. Korona jest wykonana w taki sposób, aby idealnie pasowała do pozostałych zębów. Odcień sąsiednich zębów zostaje sprawdzony, aby idealnie kolorystycznie dopasować do nich koronę. Korona prowizoryczna, zazwyczaj wykonywana z tworzywa sztucznego, jest zakładana pod koniec pierwszej wizyty i nosi się ją do czasu założenia korony ostatecznej. Korony prowizoryczne łatwiej odróżnić od naturalnych zębów, ale nosi się je tylko ok. tygodnia.
7Jak długo trwa leczenie?
Leczenie jest zazwyczaj przeprowadzane przynajmniej na dwóch wizytach. Na pierwszej ząb jest preparowany, pobierane są wyciski, sprawdzany jest kolor zębów sąsiadujących, zakładana jest korona tymczasowa, na drugiej wizycie zakładana jest korona ostateczna.
8Czy preparacja zęba pod koronę jest bolesna?
Nie. Preparacja wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym. Jeśli z zęba został usunięty nerw i preparuje się go pod koronę na sztyfcie, znieczulenie miejscowe może nie być konieczne.
9Jak trwała jest korona?
Trwałość korony zależy od tego jak o nią dbamy. Sama korona nie może zostać zniszczona przez próchnicę, ale próchnica może pojawić się na krawędzi korony i naturalnego zęba. Ten obszar należy utrzymywać w czystości. Jeśli odpowiednio dba się o korony, można je nosić przez wiele lat. Państwa dentysta dokładnie odpowie na pytanie, jak długo można nosić korony.
10Jak korona mocowana jest na zębie?
Korona jest cementowana specjalnym stomatologicznym cementem.

Mosty

1Dlaczego powinnam/powinienem uzupełnić braki w uzębieniu?
Pierwszy powód to Państwa wygląd. Drugi powód to możliwe przeciążenie pozostałych zębów. Luka zębowa może również negatywnie oddziaływać na Państwa zgryz. Np. zęby znajdujące się przy luce zębowej będą pochylały się do środka tej luki i zmieni się sposób w jaki dolne i górne zęby stykają się ze sobą. Może to spowodować zaleganie resztek jedzenia w luce zębowej, czego skutkiem jest próchnica i choroby dziąseł.
2Jak można zamknąć luki w uzębieniu?
To zależy od ilości i umiejscowienia brakujących zębów w jamie ustnej. Ważny jest również stan w jakim znajdują się pozostałe zęby. Są trzy główne sposoby zamknięcia luk zębowych, pierwszym z nich jest wyciągana częściowa proteza, drugim – stały most a trzecim implanty (patrz dalej). Most jest zazwyczaj używany w przypadku gdy braki zębowe są niewielkie lub gdy brakujące zęby znajdują się tylko po jednej stronie jamy ustnej.
3Czy zawsze można zamknąć lukę zębową mostkiem?
Tak, jeśli zęby sąsiadujące są wystarczająco mocne a odległość między zębami filarowymi nie jest zbyt duża. Państwa dentysta pomoże zdecydować jaki jest najlepszy sposób uzupełnienia luki zębowej w Państwa przypadku.
4Z czego wykonuje się mosty?
Mosty wykonywane są zazwyczaj z porcelany na podbudowie z metalu szlachetnego lub nieszlachetnego. Istnieją również mosty pełnoceramiczne charakteryzujące się bardzo dobrą estetyką.
5Czy mosty są drogie?
Chociaż mogłoby się wydawać że mosty są dość drogie, jeśli uwzględni się ich wieloletnią trwałość oraz poprawę wyglądu i zgryzu okazuje się, że są one bardzo korzystnym cenowo rozwiązaniem. Most jest wynikiem współpracy stomatologa i technika dentystycznego i przypomina robioną na zamówienie biżuterię. Ważny wpływ na cenę mostu mają również materiały, z których jest on wykonany.
6Jak należy dbać o most?
Most należy codziennie czyścić aby zapobiegać nieświeżemu oddechowi i chorobom dziąseł. Państwa dentysta pokaże jak należy używać specjalnych nici dentystycznych, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe, gdzie nie dociera zwykła szczoteczka.
7Czy są inne sposoby zamknięcia luki zębowej?
Tak, można na przykład zastosować protezy częściowe z niewidocznym mocowaniem lub implanty. Państwa dentysta z przyjemnością odpowie na pytanie dotyczące tych rozwiązań.
8Czy istnieje wiele rodzajów mostów?
Tak, są różne typy mostów różniące się rodzajem zamocowania. Państwa dentysta dobierze najlepszy dla Państwa most po przeanalizowaniu Państwa indywidualnej sytuacji.

Licówki

1Co to są licówki?
Licówki oparte są na zasadzie przypominającej przyklejanie sztucznych paznokci. Są one sporządzane w laboratorium protetycznym na podstawie precyzyjnego odcisku zębów Pacjenta i następnie są przytwierdzane do powierzchni zęba.
2Jak będą wyglądały moje zęby po nałożeniu licówek?
Licówki charakteryzują się doskonałą estetyką ponieważ podczas wykonania w laboratorium uwzględnione zostają charakterystyczne cechy zębów danego Pacjenta, takie jak kształt, kolor, transparencja oraz pęknięcia i przebarwienia. Dzięki zastosowaniu indywidualnej charakteryzacji licówek istnieje możliwość ich idealnego dopasowania do sąsiadujących naturalnych zębów.
3Jakie są zalety licówek w stosunku do wypełnień kompozytowych?
Jedna z najbardziej interesujących technik w dzisiejszej stomatologii estetycznej polega na przytwierdzeniu cienkiej porcelanowej licówki do szkliwa zęba. Podstawowe zalety to estetyka, trwałość oraz minimalna ingerencja w naturalne tkanki zęba (głębokość preparacji to około 0,5mm). Ponieważ porcelana w odróżnieniu od żywicy kompozytowej nie ulega przebarwieniom, licówki charakteryzują się doskonałą estetyką przez bardzo długi czas. Poza tym, porcelana jest dobrze tolerowana przez tkankę dziąsłową i w ten sposób zminimalizowane zostaje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób dziąseł.
4Kiedy warto wykonać licówki?
Odpowiednio przygotowane licówki mogą być używane do poprawy wyglądu zębów stłoczonych, mogą zamknąć przerwy pomiędzy zębami, zakryć przebarwienia i ogólnie rozjaśnić i poprawić uśmiech. Za pomocą licówek można skorygować zarówno kształt i położenie zębów, jak i kolor.

Wybielanie

1Czy każdy kwalifikuje się na wybielanie zębów?
Niestety nie każde zęby można zakwalifikować do zabiegu wybielania. Przed zabiegiem wybielania należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem. W naszej klinice konsultacja stomatologiczna przed wybielaniem jest bezpłatna. Dodatkowo należy pamiętać, że zębów z ubytkami i próchnicą nie poddaje się zabiegowi wybielania. Dopiero odpowiednio przygotowane oraz wyleczone zęby po zabiegu higienizacji można poddać wybielaniu. Ze względu na to, że jedynie dokładnie oczyszczone zęby są w pełni podatne na działanie preparatu wybielającego, zawsze zalecamy przed wybielaniem skorzystanie z zabiegu profesjonalnej higienizacji.
2Czy można wybielić zęby z wypełnieniami/ koronami/ licówkami?
Należy pamiętać, że metody wybielania zębów działają tylko na naturalne uzębienie. Wypełnienia kompozytowe, korony, mosty i licówki nie są podatne na substancje, które wybielają szkliwo zęba naturalnego. Dlatego, jeśli znajdują się one w strefie uśmiechu - np. na przednich zębach, należy pamiętać, że one nie ulegną wybieleniu. Po wybieleniu naturalnych zębów, można wymienić takie plomby/korony, mosty i licówki na nowe, pasujące do obecnego odcienia zębów.
3Czy można wybielić zęby martwe?
Zęby martwe, najczęściej po leczeniu kanałowym wymagają specjalnego traktowania. Należy wybielać je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz zęba – poprzez założenie na krótki okres czasu środka wybielającego. Jednakże nie ma pewności, że wybielenie takich zębów przyniesie oczekiwany rezultat. Istnieje prawdopodobieństwo, że jedynym rozwiązaniem na posiadanie jaśniejszego odcienia zębów będzie zastosowanie licówek lub koron.
4Po wybielaniu – biała dieta
Aby uzyskać jak najlepsze efekty wybielania, należy pamiętać o stosowaniu tzw. białej diety. Biała dieta to unikanie spożywania produktów, które mogą przyczynić się do zabarwienia szkliwa. Po zabiegu nie należy jeść i pić niczego poza wodą mineralną. Aby utrwalić efekt wybielania przez przynajmniej dwie doby po zabiegu należy unikać pokarmów i napojów barwiących zęby, gdyż w tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie podatne na ponowne wchłonięcie barwników.

Należy unikać m. in. preparatów żelaza, węgla aktywnego, potraw curry, kawy, herbaty, czerwonego wina, jagód, czerwonych buraczków, barszczu, coli i innych napojów gazowanych, soków owocowych. Nie przestrzeganie rygoru "białej diety" może zaowocować utratą efektu wybielania, gdyż częściowo odwodnione szkliwo wraca do stanu sprzed zabiegu intensywnie chłonąc płyny z jamy ustnej. Osoby palące powinny zrezygnować z palenia na co najmniej na dwie doby po zabiegu.

Przez dobę po zabiegu należy również unikać spożywania bardzo gorących i bardzo zimnych pokarmów i napojów ze względu na mogącą wystąpić przejściową nadwrażliwość pozabiegową.

Ekstrakcje / Usuwanie zębów

1Ekstrakcje
Ekstrakcja zębów jest zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, podczas którego jest usuwany jeden bądź więcej zębów. Przed wykonaniem ekstrakcji konieczna diagnostyka na podstawie wewnątrzustnego badania przez lekarza stomatologa, analizie zdjęć RTG oraz w uzasadnionych przypadkach – tomografii lub mikrotomografii komputerowej.

Zabieg ekstrakcji zębów jest przeprowadzany w przypadku, kiedy nie ma możliwości wyleczenia zęba leczeniem zachowawczym oraz endodontycznym. Zęby z zapaleniem miazgi oraz tkanek twardych, małą ilością tkanek zęba są kwalifikowane do ekstrakcji. Zęby złamane lub pęknięte również mogą kwalifikować się do usunięcia. Choroby przyzębia przyczyniające się do rozchwiania uzębienia, są również przyczyną ekstrakcji.
2Ekstrakcja w przypadku leczenia ortodontycznego
W niektórych przypadkach, gdy u pacjenta jest niewystarczająca ilość miejsca w jamie ustnej na wszystkie zęby, konieczne jest usunięcie niektórych, w celu prawidłowego przebiegu leczenia ortodontycznego.
3Ekstrakcja chirurgiczna
W niektórych przypadkach, gdy ząb jest zatrzymany i nie ma możliwości wyrżnięcia się przez dziąsło, wykonywany jest zabieg chirurgicznej ekstrakcji, czyli tak zwane dłutowanie. Najczęściej kwalifikowane zęby do ekstrakcji chirurgicznej są zęby mądrości, tzw. ósemki. Chirurgiczna ekstrakcja polega na rozcięciu dziąsła oraz usunięciu kości otaczającej ząb. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie kobiet w ciąży