Chirurgia stomatologiczna – ekstrakcje

W Indexmedica oferujemy zabiegi ekstrakcji zębów mlecznych, stałych, zatrzymanych oraz ekstrakcje zębów mądrości. Zabiegi są przeprowadzane tylko i wyłącznie przez lekarzy o wieloletnim doświadczeniu klinicznym.

Aby zabieg przebiegł komfortowo, przed ekstrakcją zęba przeprowadzana jest dokładna diagnostyka na podstawie wewnątrzustnego badania przez wykwalifikowanego chirurga, analizie zdjęć RTG oraz w uzasadnionych przypadkach - tomografii komputerowej. Dbając o bezbolesny przebieg zabiegu - wykorzystujemy komfortowe dla Pacjenta techniki znieczulania – m. in. komputerowe znieczulenie The WAND lub w przypadku rozległych zabiegów – sedoanalgezję (sedację) dożylną, która podawana jest przez lekarza specjalistę anestezjologa monitorującego wraz z pielęgniarką bezpieczeństwo i stan Pacjenta. Aby zachować najwyższy standard bezpieczeństwa oraz komfortu, rodzaj i dawka leku znieczulającego oraz sposób jego podania jest indywidualnie dobrana do Pacjenta.

Zalecenia dla Pacjenta po zabiegu po usunięciu zęba.

Instrukcje odnośnie higieny w domu.

Szczególnie ważne jest dbanie o miejsce w jamie ustnej, gdzie został przeprowadzony zabieg chirurgiczny.
Postępowanie zgodnie z poniższymi zaleceniami ułatwi proces gojenia:

    1. Zagryzać gazik przez 30 minut, tak żeby zatamować wszelkie krwawienie. 
    2. Przez pierwsze 2 godziny po zabiegu lub do momentu, aż przestanie działać znieczulenie
      • nie jeść
      • nie pić
    3. Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu:
      • nie palić tytoniu itp.
      • nie pić alkoholu, napojów gazowanych ani napojów gorących
      • nie wydmuchiwać nosa, w razie konieczności tylko wycierać wydzielinę (dotyczy osób po ekstrakcji górnych zębów)
      • nie spluwać nadmiernie
      • stosować zimne okłady na skórę twarzy w okolicy zabiegu
      • unikać wysiłku fizycznego (praca, sport itp.)
      • unikać kąpieli słonecznej, nagrzewania i sauny

      Każda z tych czynności może spowodować uszkodzenie skrzepu powstającego w miejscu zabiegu, skutkując wydłużonym gojeniem oraz dolegliwościami bólowymi (gdyby do tego doszło, prosimy o jak najszybszy kontakt telefoniczny z naszą kliniką, aby móc się zobaczyć z lekarzem możliwie szybko).

    4. Przez kolejne 7 dni po operacji proszę nie palić i nie nadużywać alkoholu.
    5. Zachowywać miękką, chłodną dietę (chłodne zupy, chłodne spaghetti, sałatki, jogurty, lody, koktajle mleczne, tylko zimne napoje) przez resztę dnia. Przez kolejne 3 dni proszę unikać gorących, słonych, ostrych, pikantnych pokarmów. Proszę nie korzystać z żadnych słomek/rurek itp.
    6. Jeżeli zostały zalecone leki, proszę je przyjmować zgodnie z zaleceniami. Jeżeli posiada się w domu leki przeciwbólowe, można je stosować zgodnie z zaleceniami. Nie zażywać aspiryny, jeśli nie jest to konieczne.
    7. Należy zachować ścisłą higienę jamy ustnej, oszczędzając okolicę pozabiegową, tj. używać wyłącznie ręcznej, miękkiej szczoteczki do zębów. Nie używać elektrycznej szczoteczki do zębów w okolicy rany. Nie stosować płukanek ziołowych ani antyseptycznych.
    8. Szwy niewchłanialne zwykle usuwane są przez dentystę po 7–14 dniach od zabiegu. Szwy wchłanialne najczęściej same znikają po upływie kilkunastu dni.

 

Implanty

Implantologia dentystyczna jest najbardziej zaawansowaną terapią uzupełniającą brakujące zęby. Implanty przywracają wygląd, funkcje i wrażliwość naturalnych zębów. Implanty, w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami protetycznymi minimalizują zanik kości, nie wymagają szlifowania zdrowych zębów, zachowują stosowny do wieku wygląd, dają większą pewność siebie, poprawiają jakość i komfort życia. Implanty są wykonane ze specjalnego tytanu najwyższej czystości. Tytan jest od wielu dziesięcioleci stosowany z dużym powodzeniem w ortopedii. Organizm człowieka akceptuje tytan jak tkankę własną tak, że kość narasta bezpośrednio na implancie i traktuje go jak naturalny korzeń zęba. Tytan jest znany z tego, że nie wyzwala w organizmie żadnych odczynów alergicznych ani też reakcji na ciało obce. Implant tytanowy jest przez cały czas chroniony znajdującą się na jego powierzchni tzw. nieaktywną warstwą zewnętrzną, dzięki której jest on określany mianem biologicznej protezy zębowej. Implanty dentystyczne są wszczepiane do kości szczęki lub żuchwy i zrastają się z nią. Proces ten określamy mianem osseointegracji. Implant służy jako fundament dla osadzanej na nim odbudowie zęba. Po zakończeniu okresu gojenia, gdy implant jest już mocno zakotwiony w kości, mocuje się na nim tzw. łącznik, który stanowi filar pod końcową pracę protetyczną. W ostatnim etapie pracy na filarze osadza się koronę protetyczną. Korona ta jest zarówno pod względem kształtu, jak i koloru dopasowana do wyglądu zębów sąsiednich. Implantacja jest zabiegiem przeprowadzanym w warunkach ambulatoryjnych, do którego wykonania wystarcza zastosowanie znieczulenia miejscowego.

 
 


Nasi specjaliści od chirurgii:

Doktor Namysłowski zajmując się diagnostyką i leczeniem dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia opublikował kilka prac naukowych. W roku 2007 uzyskał tytuł eksperta implantologii przyznany przez DGOI, największą na świecie organizację implantologiczną.


Uczestniczy w licznych konferencjach naukowych oraz kursach naukowo-szkoleniowych z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz implantologii. W roku 2014, po zakończonych studiach specjalizacyjnych oraz egzaminie państwowym otrzymał tytuł specjalisty chirurgii stomatologicznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Sekcji Chirurgii Stomatologicznej PTS oraz ITI.